Next Event: Coming soon...

Information will be released shortly!

Confirmed Results

Below are the confirmed scores for the event. All score cards have been checked and verified, as has ScoreBot. Any teams that did not return their score card have scored zero, additionally any posts that have been texted in but not punched have been removed.

The post values are shown below the Explorer Leaderboard

How do I give feedback/comments/suggestions?

Send us a text message to 0151 329 0003 or an email to . If you want to get a guarranteed response, please ring 0333 344 3949.

Scout Leaderboard

# Team Points
1 16th St.Tom Scout Bravo
16th St. Thomas's Scout Team B
600
2 The Donuts
1st Southport Lockhart Scout Team A
530
3 Billinge Scouts
25th St Helens Billinge Scout Team A
510
4 1st Barnston Scouts Scout Team D 470
5 6th Bebington Sea Scouts Scout Team A 460
6 The Green Gummy Bears
1st Frankby Greasby Scout Team A
430
=6 6th Bebington Sea Scouts Scout Team C 430
7 12th Wallasey Scout Team D 370
8 Aspire
1st Southport Lockhart Scout Team B
340
9 25th Picton Scout Team A 280
10 18th Haydock Scout Team A 270
=10 20th Birkenhead Scout Team A 270
=10 5th St Helens Team C
5th St Helens Scouts Scout Team C
270
11 3rd Lymm Commandos
3rd Lymm ( 17th Warrington East ) Scout Team C
260
12 Dauntless
64th Birkenhead Sea Scouts Scout Team A
250
=12 23rd St Helens (Eccleston) Scout Team A 250
13 23rd St Helens (Eccleston) Scout Team B 240
14 26th Picton Scout Group Scout Team A 220
=14 26th Picton Scout Group Scout Team F 220
=14 26th Picton Scout Group Scout Team B 220
15 16th St.Tom Scout Alpha
16th St. Thomas's Scout Team A
200
16 9th Formby (St. Peter's) Scouts Scout Team A 190
17 11th Bebington Scout Team B 120
=17 23rd St Helens (Eccleston) Scout Team D 120
=17 The Unseen Prey
1st Frankby Greasby Scout Team B
120
18 28th Team A
28th Wallasey Scout Team A
100
=18 10th Haslington Scouts Scout Team A 100
19 £24.99 From Argos
17th Linthwaite Scout Team A
80
20 12th Bebington Scout Team A 70
=20 21st St Helens B
21st St Helens Scouts Scout Team B
70
21 Bad Losers On Yahoo Chess
17th Linthwaite Scout Team B
60
22 St Andrews Scout Team
15th St Helens, St Andrews Scout Team A
50
=22 25th Picton Scout Team B 50
=22 11th Beb Scout Team A
11th Bebington Scout Team A
50
=22 21st St Helens A
21st St Helens Scouts Scout Team A
50
=22 26th Blackbrook Scout Team A 50
23 Fearless
64th Birkenhead Sea Scouts Scout Team B
40
=23 48th Southport Team A
48th Southport Air Scouts Scout Team A
40
24 25th Birkenhead Team Adam
25th Birkenhead Scout Team A
30
=24 28th Team B
28th Wallasey Scout Team B
30
25 6th Bebington Sea Scouts Scout Team B 20
=25 18th Haydock Scout Team B 20
=25 25th Birkenhead Team Joe
25th Birkenhead Scout Team B
20
=25 Team A
1st Barnston Scouts Scout Team A
20
=25 Endeavour
1st Southport Lockhart Scout Team C
20
=25 1st Willaston
1st Willaston Scout Team A
20
=25 3rd Wallasey Scout Group Scout Team A 20
=25 5th St Helens Team A
5th St Helens Scouts Scout Team A
20
=25 6th Bebington Sea Scouts Scout Team D 20
=25 6th Bebington Sea Scouts Scout Team E 20
=25 12th Wallasey Scout Team B 20
=25 1st Whiston Scout Group Scout Team A 20
=25 12th Wallasey Scout Team A 20
=25 48th Southport Team B
48th Southport Air Scouts Scout Team C
20
=25 Tomato Vikings
22nd SWC 1st Audlem Scout Team A
20
26 5th St Helens Team B
5th St Helens Scouts Scout Team B
0
=26 5th St Helens Team D
5th St Helens Scouts Scout Team D
0
=26 12th Bebington Scout Team C 0
=26 5th St Helens Team E
5th St Helens Scouts Scout Team E
0

Explorer Leaderboard

# Team Points
1 Harriers Explorer Team A 1290
2 Harriers Explorer Team D 1190
3 West Wirral Explorers Team A 890
4 Paul and Nathan
Tsunami ESU Explorer Team D
690
5 6th Bebington Sea Scouts Explorer Team C 680
6 Birkenhead Explorer Sea Scout Unit Explorer Team C 640
7 BXS Bravo
Birkenhead Explorers Explorer Team B
460
8 Shipton ESU Explorer Team A 360
9 Birkenhead Explorer Sea Scout Unit Explorer Team A 350
10 26th Blackbrook Explorer Team A 320
11 1st Whiston Scout Group Explorer Team A 290
12 Ashley and Craig
Pheonix ESU Explorer Team A
260
13 BXS Alpha
Birkenhead Explorers Explorer Team A
190
14 Cestrian Explorer Scouts Explorer Team B 170
15 5th St Helens Scouts Explorer Team A 150
16 The Invisible Ninga's
22nd SWC 1st Audlem Explorer Team A
130
17 26th Blackbrook Explorer Team C 120
18 1st Whiston Scout Group Explorer Team C 110
19 Tom and Lewis
Tsunami ESU Explorer Team C
100
20 Harriers Explorer Team B 80
=20 BXS Charlie
Birkenhead Explorers Explorer Team C
80
21 Cestrian Explorer Scouts Explorer Team A 60
22 Shipton ESU Explorer Team C 50
23 6th Bebington Sea Scouts Explorer Team A 40
24 6th Bebington Sea Scouts Explorer Team D 20
=24 Newton Rams A
21st St Helens Scouts Explorer Team A
20
=24 Matt Flanagan
Tsunami ESU Explorer Team B
20
=24 Holly and Eleanor
Tsunami ESU Explorer Team A
20
25 Newton Rams B
21st St Helens Scouts Explorer Team B
0
Post Points
#1 30
#2 20
#3 50
#4 50
#5 100
#6 100
#7 100
#8 10
#9 50
#10 100
#11 20
#14 20
#15 30
#16 200
#17 20
#18 50
#19 200
#20 150